Rumunia – piękno Karpat.

Po raz kolejny odwiedzimy ten piękny kraj. Tym razem skupimy się na kilku największych atrakcjach Rumunii, korzystając też oczywiście z jej walorów offroadowych. Zobaczymy zarówno gwarne duże miasta jak i folklor niewielkich wsi. Nie zabraknie wspaniałych drewnianych cerkwi, murowanych kościołów warownych oraz starej zabudowy miejskiej. Wiele z tych obiektów wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz obiektów stworzonych ręką człowieka będziemy podziwiać piękno przyrody Rumunii. Niezapomnianych przeżyć dostarczą nam piękne górskie widoki, wodospady i strumienie wijące się malowniczo w dolinach. Posmakujemy również wyjątkowej rumuńskiej kuchni. Główne punkty na naszej trasie to między innymi Wesoły Cmentarz w Sapancie – ewenement na skalę światową, Cascada Cailor -najwyższy, 100-metrowy wodospad w Karpatach, słynna przełęcz Prislop, wąwóz Bicaz o wysokich na ponad 300 metrów ścianach skalnych, Sighisoara – jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek, Turda – kopalnia soli oraz wąwóz.
Wbrew panującej powszechnie opinii Rumunia jest krajem spokojnym, pełnym otwartych i serdecznych ludzi. Piękno przyrody, zabytków, kultury i coraz rzadziej spotykana życzliwość ludzka sprawiają, że ktokolwiek choć raz odwiedzi ten kraj, z pewnością zechce tam powrócić.
Ogólny zarys wyjazdu:
Start – 01.05.2021 ok. godz. 09.00 z Barwinka.
Jedziemy kolumną przez Słowację, Węgry do Rumunii. Po Rumunii poruszamy się drogami asfaltowymi i szutrowymi.
Pierwszego dnia mamy do przejechania z Barwinka do Sapanty około 360 km. W kolejnych dniach będziemy pokonywać odległości 150 – 180 km. Ostatniego dnia mamy do przejechania z Turdy do Barwinka około 480 km.
Zakończenie wyprawy 08.05.2021 w godzinach wieczornych w Barwinku.
Cena wyjazdu to 1500 pln/samochód, bez względu na ilośc osób.
Cena zawiera organizację wyprawy, opiekę organizatora, prowadzenie po trasie, koszulkę i naklejkę okolicznościową dla każdego uczestnika wyprawy.
Cena nie zawiera kosztów paliwa, winiet, noclegów, ubezpieczenia, wyżywienia, biletów wstępu do obiektów i ewentualnych napraw aut.
Zabieramy ze sobą:
– sprzęt biwakowy, odpowiednią odzież (w górach zimno!)
-prowiant na kilka dni, gdyż przewidujemy przerwy na posiłki w plenerze
– w samochodach: aktualne dokumenty, ubezpieczenie, apteczki, komplet żarówek, lina holownicza, kamizelki odblaskowe – tyle sztuk ilu pasażerów
– wyposażenie offroadowe samochodu
– walutę wymieniamy w Polsce, walutą obowiązującą w Rumuni jest Lej/Ron – 1 Lej/Ron to około 1 Pln.
– karty EKUZ (do wybrania w NFZ)
– dzieci – paszport lub dowód osobisty
– dobry humor.
Do przejechania mamy około 1800 km, z czego dojazd do Rumunii i powrót około 700 km. Przez Słowację i Węgry poruszamy się drogami niepłatnymi. W Rumunii obowiązuje winieta (kupujemy na granicy). 7 dniowa kosztuje 13.42 ron (około 14 pln, 3 euro). Noclegi na polach namiotowych lub na dziko. Często obok pola namiotowego znajdują się pensjonaty więc jeśli będą wolne miejsca chętni będą mogli skorzystać. Codziennie będzie możliwość zrobienia zakupów i zatankowania samochodu. Koszty jedzenia – podobne jak w Polsce.
Osoby wrażliwe na punkcie wyglądu swojego samochodu proszę go okleić – istnieje prawdopodobieństwo porysowania lakieru o krzaki.
Ze względów organizacyjnych ilość samochodów ograniczona.
Zapisy z wpłatą wpisowego w kwocie 500pln do 01.04.2021. Pozostała kwota (1000 pln) płatna do 26.04.2021. W przypadku rezygnacji z wyjazdu po 01.04.2021 wpisowego nie zwracamy. Przy rezerwacji prosimy także o podanie rozmiarów koszulek.
Po dokonaniu rezerwacji (wpłaty zaliczki) prześlemy potwierdzenie udziału.
W przypadku niezebrania minimalnej liczby uczestników (5 załóg), poinformujemy osoby, które dokonały rezerwacji o tym fakcie do poniedziałku 05.04.2021 a wpłacone wpisowe zwrócimy.
Wszelkich niezbędnych informacji udzielę pod nr tel. 664 015 984 – Andrzej lub pod adresem: offroadowe.tulaczki@op.pl lub przez messenger.