Apuseni – Piękno Rumuńskich Gór.

Zapraszamy na wyjazd turystyczno – krajoznawczy z elementami off-roadu w Karpaty Rumuńskie w dniach – 14.08.2024 – 18.08.2024
Tym razem odwiedzimy Góry Zachodniorumuńskie – Apuseni.
Góry te na swoich obszarach krasowych obfitują w liczne wapienne skały, jaskinie, kaniony, ponory i wywierzyska. Najbardziej znaną  jaskinią na tym terenie jest Jaskinia Niedźwiedzia, którą mamy w planie zwiedzić. Nie ominiemy także pięknego płaskowyżu Padis, który jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w tym rejonie. Na zboczach tych gór znajduje się też najwięcej archaicznych zagród wiejskich, których charakterystyczną cechą są niezwykle wysokie dachy kryte strzechą. Na terenie Gór Zachodniorumuńskich znajdują się znaczne pokłady rud metali, min. złota, srebra, cynku, ołowiu i rtęci, których wydobycie determinowało powstanie górniczych miasteczek,  które będziemy mogli obejrzeć. W planie mamy też zwiedzanie słynnej Kopalni Soli w Turdzie, oraz przejście przez piękny Wąwóz Turda, którego pionowe ściany dochodzą do 300 m wysokości  To tylko  niektóre z ciekawych miejsc, które odwiedzimy. Będzie więc nie tylko jazda w pięknych okolicznościach przyrody, ale też sporo zwiedzania i trochę ruchu  A wieczorem wspólne posiedzenia przy ogniskach
Wbrew panującej powszechnie opinii Rumunia jest krajem spokojnym i pełnym otwartych i serdecznych ludzi, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Piękno przyrody, zabytków i tak rzadko spotykana życzliwość ludzka sprawiają, że ktokolwiek choć raz odwiedzi Rumunię , z pewnością zechce tam powrócić.
Ogólny zarys wyjazdu:
Start – 14.08.2024 ok. godz. 08.00 z Barwinka.
Jedziemy kolumną przez Słowację, Węgry do Rumunii. Po Rumunii poruszamy się drogami asfaltowymi i szutrowymi.
Zakończenie wyprawy 18.08.2024 w godzinach wieczornych w Barwinku.
Cena 1100 złotych/samochód.
Cena zawiera organizację wyprawy, prowadzenie po trasie, naklejkę okolicznościową.
Cena nie zawiera kosztów paliwa, winiet, ubezpieczenia, noclegów, wyżywienia, biletów wstępu do obiektów i ewentualnych napraw aut.
Zabieramy ze sobą:
-sprzęt biwakowy, odpowiednią odzież (w górach zimno!)

-trochę żywności i sprzęt do gotowania, gdyż stołować będziemy się w większości „biwakowo”

– w samochodach: aktualne dokumenty, ubezpieczenie, apteczki, komplet żarówek, lina holownicza, kamizelki odblaskowe – tyle sztuk ilu pasażerów
– wyposażenie offroadowe samochodu
-walutę wymieniamy w Polsce
– karty EKUZ (do wybrania w NFZ)
– dzieci – paszport lub dowód osobisty
– dobry humor.
Do przejechania mamy około 1500 kilometrów.
Waluta w Rumuni to 1 ron – to około 1 zł. Przez Słowację i Węgry poruszamy się drogami niepłatnymi. W Rumunii obowiązuje winieta (kupujemy na granicy). 7 dniowa kosztuje 15 ron (15 zł., 3 euro). Noclegi planowane są na dziko lub na polu namiotowym. Codziennie będzie możliwość zrobienia zakupów i zatankowania samochodu. Koszty jedzenia – podobne jak w Polsce. Jeżeli grupa będzie miała ochotę spróbować lokalnych specjałów –odwiedzimy miejscową restaurację.
Osoby które nie chcą porysować samochodu proszę go okleić – istnieje prawdopodobieństwo porysowania lakieru o gałęzie
Ze względów organizacyjnych ilość samochodów jest ograniczona.
Zapisy z wpłatą wpisowego w kwocie 500pln do 20.07.2024. Pozostała kwota (600 pln) płatna na miejscu. W przypadku rezygnacji z wyjazdu po 20.07.2024 wpisowego nie zwracamy.
Po dokonaniu rezerwacji (wpłaty zaliczki) prześlemy na podany adres e-mail lub messenger potwierdzenie udziału.
W przypadku, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku poinformujemy o tym fakcie zainteresowane osoby do 22.07.2024 a wpłacone wpisowe zwrócimy.
Wszelkich niezbędnych informacji udzielę pod nr Tel. 664 015 984 – Andrzej lub pod adresem: offroadowe.tulaczki@op.pl