Rumunia 03.07.2017-09.07.2017.

Zapraszamy na wyjazd turystyczno – krajoznawczy z elementami off-roadu w Karpaty Rumuńskie.

Odwiedzimy północną część kraju – Maramuresz, Bukowinę, Góry Rodniańskie. Jest to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najmniej skażony cywilizacją obszar Rumunii. Podziwiać tam można zarówno gwarne główne miasta rejonu, jak i niewielkie wsie, gdzie widząc tubylców w kolorowych strojach ma się wrażenie, jakby tam czas się tam dawno temu zatrzymał… Obszar ten obfituje w cenne zabytki drewnianego budownictwa ludowego oraz sakralnego. Będziemy mogli obserwować stada pasących się zwierząt zarówno na zboczach gór, jak i przemierzających z pasterzami główne ulice miast. Niezapomnianych przeżyć dostarczą piękne górskie widoki, wodospady i strumienie wijące się malowniczo w dolinach. Unikatem na skalę światową jest Wesoły Cmentarz w Sapancie, który przyciąga rzesze turystów z całego świata. Na kartach historii tego pięknego kraju pojawiają się też niechlubne momenty – przypomni nam o tym wizyta w Muzeum-wiezieniu w Syhocie Marmaroskim. Wbrew panującej powszechnie opinii Rumunia jest krajem spokojnym i pełnym otwartych i serdecznych ludzi, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Piękno przyrody, zabytków i tak rzadko spotykana życzliwość ludzka sprawiają, że ktokolwiek choć raz odwiedzi tę okolicę , z pewnością zechce tam powrócić.
Na ostatnie 2 dni wyprawy zaplanowany jest przejazd przez trasę Transfogaraską oraz Transalpinę.

Ogólny zarys wyjazdu:

Start – 03.07.2017 ok. godz. 10.00 z Barwinka.

Jedziemy kolumną przez Słowację, Węgry do Rumunii. Po Rumunii poruszamy się drogami asfaltowymi i szutrowymi. W planie między innymi: trasy w rejonach górskich, przejazd przez największe miasta, wesoły cmentarz w Sapancie, muzeum Memorial (Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu) w Syhocie Marmaroskim, przełęcz Prislop, rejon Gór Rodniańskich –min. wodospad Calior, odwiedzenie kilku monastyrów. Przejazd drogą Transfogaraską oraz Transalpiną.
Zakończenie wyprawy 09.07.2017 po przejechaniu Transalpiny w miejscowości Sebes
Cena za wyjazd to 800 pln/ samochód.

Cena zawiera prowadzenie po trasie, organizację noclegów oraz dodatkowe ubezpieczenie NNW uczestników.

Cena nie zawiera kosztów paliwa, winiet, noclegów, wyżywienia, biletów wstępu do obiektów i ewentualnych napraw aut.

Zabieramy ze sobą:
– sprzęt biwakowy,
– w samochodach: apteczki, komplet żarówek, lina holownicza, kamizelki odblaskowe – tyle sztuk ilu pasażerów

– wyposażenie offroadowe samochodu– walutę wymieniamy w Polsce lub na granicy
– karty EKUZ (do wybrania w NFZ)
– dzieci – paszporty
– dobry humor.

Do przejechania mamy około 2000 km.

Waluta w Rumuni to 1 ron – to około 1 pln. Przez Słowację i Węgry poruszamy się drogami niepłatnymi. W Rumunii obowiązuje winieta (kupujemy na granicy). 7 dniowa kosztuje 13.42 ron (około 14 pln, 3 euro). Zaplanowane są naprzemiennie 2 noclegi w pensjonacie, 2 noclegi na dziko lub na kempingu. Koszty noclegów zbliżone są do cen polskich z tendencją w dół, wahają się w granicach 20 – 40 ron za namiot, ew. pensjonaty około 60 – 90 ron pokój, noclegi na dziko za free.
Ceny paliwa to odpowiednio Pb i diesel od 4.50 – 5.20/litr, gaz od 2.50 – 3.60/litr (stacji gazowych jest niewiele a na małych stacjach gaz jest „podły”). Koszty jedzenia – podobne jak w Polsce. Powyższe dane są z 2016 r.
W samochodach: apteczki, komplet żarówek, lina holownicza, kamizelki odblaskowe – tyle sztuk ilu pasażerów.

Ze względów organizacyjnych ilość samochodów ograniczona.

Zapisy z wpłatą wpisowego do 15.06.2017.

Wszelkich niezbędnych informacji udzielę pod nr Tel. 664 015 984 – Andrzej lub pod adresem: offroadowe.tulaczki@op.pl

Zdjęcia z poprzedniej edycji do obejrzenia na stronie: http://offroadowetulaczki.pl/ w zakładce galeria oraz na FB