Rumunia – Apuseni 30.08.2023 – 03.09.2023.

Zapraszamy na wyjazd turystyczno – krajoznawczy z elementami off-roadu w Karpaty Rumuńskie w dniach – 30.08.2023 – 03.09.2023
Tym razem  odwiedzimy Góry Zachodniorumuńskie – Apuseni.

Góry te na swoich obszarach krasowych obfitują w wapienne skały, jaskinie, kaniony, ponory i wywierzyska. Najbardziej znaną na tym terenie jest Jaskinia Niedźwiedzia, którą mamy w planie zwiedzić. Nie ominiemy także pięknego płaskowyżu Padis, który jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w tym rejonie. Na zboczach tych gór znajduje się też najwięcej archaicznych zagród  wiejskich, których charakterystyczną cechą są niezwykle wysokie dachy kryte strzechą. Na terenie Gór Zachodniorumuńskich znajdują się znaczne pokłady rud metali, min. złota, srebra, cynku, ołowiu i rtęci, których wydobycie determinowało powstanie górniczych miasteczek.  W jednym z nich zwiedzimy kopalnię złota. W planie mamy też zwiedzanie słynnej Kopalni Soli w Turdzie, oraz przejście przez piękny Wąwóz Turda, którego pionowe ściany dochodzą do 300 m wysokości J Będzie więc nie tylko jazda w pięknych okolicznościach przyrody, ale też sporo zwiedzania i trochę ruchu J A wieczorem wspólne posiedzenia przy ogniskach J

Wbrew panującej powszechnie opinii Rumunia jest krajem spokojnym i pełnym otwartych i serdecznych ludzi, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Piękno przyrody, zabytków i tak rzadko spotykana życzliwość ludzka sprawiają, że ktokolwiek choć raz odwiedzi Rumunię , z pewnością zechce tam powrócić.
Ogólny zarys wyjazdu:
Start – 30.08.2023 ok. godz. 08.00 z Barwinka.
Jedziemy kolumną przez Słowację, Węgry do Rumunii. Po Rumunii poruszamy się drogami asfaltowymi i szutrowymi.
Zakończenie wyprawy 03.09.2023 w godzinach wieczornych w Barwinku.
Cena 1000 pln/samochód.
Cena zawiera organizację wyprawy, prowadzenie po trasie, naklejkę okolicznościową.
Cena nie zawiera kosztów paliwa, winiet, ubezpieczenia, noclegów, wyżywienia, biletów wstępu do obiektów i ewentualnych napraw aut.
Zabieramy ze sobą:
– sprzęt biwakowy, odpowiednią odzież (w górach zimno!)
– w samochodach: aktualne dokumenty, ubezpieczenie, apteczki, komplet żarówek, lina holownicza, kamizelki odblaskowe – tyle sztuk ilu pasażerów
– wyposażenie offroadowe samochodu
-walutę wymieniamy w Polsce
– karty EKUZ (do wybrania w NFZ)
– dzieci – paszport lub dowód osobisty
– dobry humor.
Do przejechania mamy około 1500 kilometrów.
Waluta w Rumuni to 1 ron – to około 1 pln. Przez Słowację i Węgry poruszamy się drogami niepłatnymi. W Rumunii obowiązuje winieta (kupujemy na granicy). 30 dniowa kosztuje 34.62 ron (około 35 pln, 7 euro). Noclegi planowane są na dziko lub na polu namiotowym. Codziennie będzie możliwość zrobienia zakupów i zatankowania samochodu. Koszty jedzenia – podobne jak w Polsce.
Osoby które nie chcą porysować samochodu proszę go okleić – istnieje prawdopodobieństwo porysowania lakieru o gałęzie
Ze względów organizacyjnych ilość samochodów jest ograniczona.
Zapisy z wpłatą wpisowego w kwocie 500pln do 12.08.2023. Pozostała kwota (500 pln) płatna na tydzień przed wyjazdem (23.08.2023). W przypadku rezygnacji z wyjazdu po 12.08.2023 wpisowego nie zwracamy.
Po dokonaniu rezerwacji (wpłaty zaliczki) prześlemy na podany adres e-mail lub messenger potwierdzenie udziału.
W przypadku, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku poinformujemy o tym fakcie zainteresowane osoby do 14.08.2023 a wpłacone wpisowe zwrócimy.
Wszelkich niezbędnych informacji udzielę pod nr Tel. 664 015 984 – Andrzej lub pod adresem: offroadowe.tulaczki@op.pl