Rumunia – Łuk Karpat.

Zapraszamy na wyjazd turystyczno – krajoznawczy z elementami off-roadu w Karpaty Rumuńskie w dniach 01-05.05.2024.
Przejedziemy razem przez część tego ciągnącego się przez 8 państw łańcucha górskiego, drugiego, co do powierzchni w Europie. W Rumuni znajduje się ponad połowa powierzchni tych majestatycznych gór, wyjazd więc obfituje w niezliczoną ilość pięknych górskich krajobrazów. Podziwiać będziemy zarówno piękno stworzone przez przyrodę oraz architekturę będącą dziełem rąk ludzkich. Odwiedzimy kilka miejsc najbardziej charakterystycznych znajdujących się na naszej trasie. W programie między innymi: słynny Wesoły Cmentarz w Sapancie, jedna z najpiękniejszych przełęczy karpackich – Prislop, spektakularny wąwóz Bicaz, perła średniowiecza- Sighisoara, kościół warowny w Biertanie, góry Apuseni. Przejedziemy górskimi trasami, które są już przejezdne o tej porze roku. Podziwiać będziemy także liczne drewniane i murowane zabytki sakralne, z których słynie Rumunia, stare wiejskie chaty oraz kościoły warowne, średniowieczne miasta i sielskie wsie. Wbrew panującej powszechnie opinii Rumunia jest krajem spokojnym i pełnym otwartych i serdecznych ludzi, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Piękno przyrody, zabytków i tak rzadko spotykana życzliwość ludzka sprawiają, że ktokolwiek choć raz odwiedzi tan kraj, z pewnością zechce tam powrócić.
Ogólny zarys wyjazdu:
Start – 01.05.2024 ok. godz. 08.00 z Barwinka.
Jedziemy kolumną przez Słowację, Węgry do Rumunii. Po Rumunii poruszamy się drogami asfaltowymi i szutrowymi.
Zakończenie wyprawy 05.05.2024 w godzinach wieczornych w Barwinku.
Cena 1100 pln/samochód.
Cena zawiera organizację wyprawy, prowadzenie po trasie, naklejkę okolicznościową.
Cena nie zawiera kosztów paliwa, winiet, noclegów, wyżywienia, biletów wstępu do obiektów i ewentualnych napraw aut.
Zabieramy ze sobą:
– sprzęt biwakowy, odpowiednią odzież (w górach zimno!)
– w samochodach: aktualne dokumenty, ubezpieczenie, apteczki, komplet żarówek, lina holownicza, kamizelki odblaskowe – tyle sztuk ilu pasażerów
– wyposażenie offroadowe samochodu
-walutę wymieniamy w Polsce
– karty EKUZ (do wybrania w NFZ)
– dzieci – paszport lub dowód osobisty
– dobry humor.
Do przejechania mamy około 1700 kilometrów.
Waluta w Rumuni to 1 ron – to około 1 pln. Przez Słowację i Węgry poruszamy się drogami niepłatnymi. W Rumunii obowiązuje winieta (kupujemy na granicy). 7 dniowa kosztuje około 15 ron (około 15 pln, 3 euro). . Noclegi planowane są na dziko lub na polu namiotowym, a gdyby pogoda była niesprzyjająca -pensjonaty. Codziennie będzie możliwość zrobienia zakupów i zatankowania samochodu. Koszty jedzenia – podobne jak w Polsce, obiady planowane w plenerze.
Ze względów organizacyjnych ilość samochodów ograniczona.
Zapisy z wpłatą wpisowego w kwocie 500pln do 10.04.2024. Pozostała kwota (600 pln) płatna na miejscu. W przypadku rezygnacji z wyjazdu po 10.04.2024 wpisowego nie zwracamy.
Po dokonaniu rezerwacji (wpłaty zaliczki) prześlemy na podany adres e-mail lub messenger potwierdzenie udziału.
W przypadku niezebrania minimalnej liczby uczestników (5 załóg), poinformujemy osoby, które dokonały rezerwacji o tym fakcie telefonicznie do 12.04.2024 a wpłacone wpisowe zwrócimy.
Wszelkich niezbędnych informacji udzielę pod nr Tel. 664 015 984 – Andrzej lub pod adresem: offroadowe.tulaczki@op.pl
Zdjęcia z poprzedniej edycji do obejrzenia na stronie: http://offroadowetulaczki.pl/ w zakładce galeria oraz na FB