Rumunia – Maramuresz i Bukowina.

Zapraszamy na wyjazd turystyczno – krajoznawczy z elementami off-roadu w Karpaty Rumuńskie w dniach 29.05-02.06.2024.
Odwiedzimy północno wschodnią część Rumunii -Maramuresz i Bukowinę. Jest to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najmniej skażony cywilizacją obszar Rumunii. Podziwiać tam można zarówno gwarne miasta, jak i niewielkie wsie, gdzie widząc tubylców w kolorowych strojach ma się wrażenie, jakby czas się tam dawno temu zatrzymał… Obszar ten obfituje w cenne zabytki budownictwa ludowego oraz sakralnego. Będziemy mogli obserwować stada pasących się zwierząt zarówno na zboczach gór, jak i przemierzających z pasterzami główne ulice miast. Niezapomnianych przeżyć dostarczą piękne górskie widoki, wodospady i strumienie wijące się malowniczo w dolinach. W planach min. Wesoły Cmentarz w Sapancie, przełęcz Prislop, najwyższy 100-metrowy wodospad w Karpatach, zwiedzanie drewnianych i murowanych/malowanych klasztorów i cerkwi. Wbrew panującej powszechnie opinii Rumunia jest krajem spokojnym i pełnym otwartych i serdecznych ludzi, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Piękno przyrody, zabytków i tak rzadko spotykana życzliwość ludzka sprawiają, że ktokolwiek choć raz odwiedzi tę okolicę , z pewnością zechce tam powrócić.
Ogólny zarys wyjazdu:
Start – 29.052024 ok. godz. 08.00 z Barwinka.
Jedziemy kolumną przez Słowację, Węgry do Rumunii. Po Rumunii poruszamy się drogami asfaltowymi, polnymi i szutrowymi.
Zakończenie wyprawy 02.06.2024 w godzinach wieczornych w Barwinku.
Cena 1100 pln/samochód.
Cena zawiera organizację wyprawy, prowadzenie po trasie, opiekę i wsparcie organizatora, naklejkę okolicznościową.
Cena nie zawiera kosztów paliwa, winiet, ubezpieczenia, noclegów, wyżywienia, biletów wstępu do atrakcji i obiektów oraz ewentualnych napraw aut.
Zabieramy ze sobą:
– sprzęt biwakowy, odpowiednią odzież (w górach może być zimno!)
– trochę żywności i sprzęt do gotowania, gdyż stołować będziemy się w większości „biwakowo”
– w samochodach: aktualne dokumenty, ubezpieczenie, apteczki, komplet żarówek, lina holownicza, kamizelki odblaskowe – tyle sztuk ilu pasażerów
– wyposażenie offroadowe samochodu
-walutę wymieniamy w Polsce
– karty EKUZ (do wybrania w NFZ)
––dowody osobiste/paszporty
– dobry humor.
Do przejechania mamy około 1300 kilometrów.
Waluta w Rumuni to 1 ron – to około 1 pln. Przez Słowację i Węgry poruszamy się drogami niepłatnymi. W Rumunii obowiązuje winieta (kupujemy najlepiej przed wyjazdem przez internet). 7 dniowa kosztuje około 15 ron (około 15 pln, 3 euro). Noclegi planowane są na klimatycznych kempingach (zazwyczaj jest tam też możliwość wynajęcia pokoju) lub na dziko (nad strumieniem). Codziennie będzie możliwość zrobienia zakupów i zatankowania samochodu. Koszty jedzenia – podobne jak w Polsce. Jeżeli grupa będzie miała ochotę spróbować lokalnych specjałów –odwiedzimy miejscową restaurację.
Osoby które nie chcą porysować samochodu proszę go okleić – istnieje prawdopodobieństwo porysowania lakieru o krzaki.
Ze względów organizacyjnych ilość samochodów ograniczona.
Zapisy z wpłatą wpisowego w kwocie 500pln do 10.05.2024. Pozostała kwota (600 pln) płatna na miejscu. W przypadku rezygnacji z wyjazdu po 10.05.2024 wpisowego nie zwracamy.
Po dokonaniu rezerwacji (wpłaty zaliczki) prześlemy na podany adres e-mail lub messengera potwierdzenie udziału.
W przypadku, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku poinformujemy o tym fakcie zainteresowane osoby do 12.05.2024 a wpłacone wpisowe zwrócimy.
Wszelkich niezbędnych informacji udzielę pod nr Tel. 664 015 984 – Andrzej lub pod adresem: offroadowe.tulaczki@op.pl
Zdjęcia z poprzedniej edycji do obejrzenia na stronie: http://offroadowetulaczki.pl/ w zakładce galeria oraz na FB – Offroadowe Tułaczki.