Rumuński Klasyk.

Zapraszamy na wyjazd turystyczno – krajoznawczy z elementami off-roadu w Karpaty Rumuńskie w dniach 27.07 – 03.08.2024. Ten wyjazd na pewno na długo pozostanie w Waszej pamięci J
Wyjazd „Rumuński Klasyk” jest kwintesencją rumuńskości – na jego trasie mamy bowiem najsłynniejsze miejsca i trasy w Rumunii. Na wyjeździe tym  przejedziemy dwie legendarne trasy Rumunii – Transalpinę i Transfogaraską. Obie te trasy dostarczą nam niezapomnianych wrażeń, gdyż są najwyżej przebiegającymi drogami kołowymi w Rumunii i wspinają się na wysokość ponad 2000 m. n.p.m. Przemierzając je podziwiać będziemy piękno gór, wodospady, ogromne jeziora utworzone przez człowieka wysoko w górach, stada pasących się zwierząt zarówno na zboczach gór, jak i przemierzających z pasterzami główne drogi. W rejonie gór Apusen,i oprócz piękna przyrody, będziemy mogli zachwycić się charakterystyczną zabytkową wiejską zabudową oraz poczuć klimat typowych dla tego rejonu pięknych, starych miasteczek. Zwiedzimy słynną Jaskinię Niedźwiedzią, piękne średniowieczne miasto Sighishoarę oraz kościół warowny w Biertanie. Na naszej trasie znajduje się także prawdziwy zamek, gdzie przebywał pierwowzór filmowego Drakuli – Vlad Palovnik . Jest on od dłuższego czasu w remoncie, jeżeli natomiast zostanie otwarty do zwiedzania do czasu naszego wyjazdu- na pewno go odwiedzimy J  To jednak tylko część atrakcji naszego wyjazdu. Dodatkową atrakcją będą niewątpliwie biwaki w pięknych okolicznościach przyrody (na „dziko” i na kempingach), wieczorne integracje przy ognisku i zwierzęta spotykane na trasie (min. słynne osiołki na Transalpinie, czy stada koni na płaskowyżu Padis) .  Wbrew panującej powszechnie opinii Rumunia jest krajem spokojnym i pełnym otwartych i serdecznych ludzi, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Piękno przyrody, zabytków i tak rzadko spotykana życzliwość ludzka sprawiają, że ktokolwiek choć raz odwiedzi Rumunię , z pewnością zechce tam powrócić.
Ogólny zarys wyjazdu:
Start – 27.07.2024 ok. godz. 08.00 z Barwinka.
Jedziemy kolumną przez Słowację, Węgry do Rumunii. Po Rumunii poruszamy się drogami asfaltowymi i szutrowymi.
Zakończenie wyprawy 03.08.2024 w godzinach wieczornych w Barwinku.
Cena 1600 pln/samochód.
Cena zawiera organizację wyprawy, prowadzenie po trasie, naklejkę okolicznościową.
Cena nie zawiera kosztów paliwa, winiet, ubezpieczenia, noclegów, wyżywienia, biletów wstępu do obiektów i ewentualnych napraw aut.
Zabieramy ze sobą:
– sprzęt biwakowy, odpowiednią odzież (w górach zimno!),

– trochę żywności i sprzęt do gotowania, gdyż stołować będziemy się w większości „biwakowo”
– w samochodach: aktualne dokumenty, ubezpieczenie, apteczki, komplet żarówek, lina holownicza, kamizelki odblaskowe – tyle sztuk ilu pasażerów
– wyposażenie offroadowe samochodu
-walutę wymieniamy w Polsce
– karty EKUZ (do wybrania w NFZ)
– dzieci – paszport lub dowód osobisty
– dobry humor.
Do przejechania mamy około 2000 kilometrów.
Waluta w Rumuni to 1 ron – to około 1 pln. Przez Słowację i Węgry poruszamy się drogami niepłatnymi. W Rumunii obowiązuje winieta (kupujemy na granicy). 30 dniowa kosztuje około 35 ron (około 35 pln, 7 euro). Noclegi planowane są na dziko lub na polu namiotowym. Codziennie będzie możliwość zrobienia zakupów i zatankowania samochodu. Koszty jedzenia – podobne jak w Polsce. Jeżeli grupa będzie miała ochotę spróbować lokalnych specjałów –odwiedzimy miejscową restaurację.
Osoby które nie chcą porysować samochodu proszę go okleić – istnieje prawdopodobieństwo porysowania lakieru o krzaki.
Ze względów organizacyjnych ilość samochodów ograniczona.
Zapisy z wpłatą wpisowego w kwocie 600pln do 06.07.2024. Pozostała kwota (1000 pln) płatna na miejscu. W przypadku rezygnacji z wyjazdu po 06.07.2024 wpisowego nie zwracamy.
Po dokonaniu rezerwacji (wpłaty zaliczki) prześlemy na podany adres e-mail lub messenger potwierdzenie udziału.
W przypadku, gdy wyjazd nie dojdzie do skutku poinformujemy o tym fakcie zainteresowane osoby do 08.07.2024 a wpłacone wpisowe zwrócimy.
Wszelkich niezbędnych informacji udzielę pod nr Tel. 664 015 984 – Andrzej lub pod adresem: offroadowe.tulaczki@op.pl
Zdjęcia z poprzedniej edycji do obejrzenia na stronie: http://offroadowetulaczki.pl/ w zakładce galeria oraz na FB – Offroadowe Tułaczki.